Rak endometrija je najpogostejši rak na rodilih, na novo vsako leto odkrijejo okoli 400 primerov. Pojavnost tega raka se v zadnjih letih povečuje. Najpogosteje zbolevajo ženske med 60. in 65. letom starosti, pred 50. letom zboli le okoli 10 % bolnic.
Pogovarjali smo se z izr. prof. dr. Juretom Knezom, dr. med., predstojnikom Oddelka za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk Klinike za ginekologijo in perinatologijo v UKC Maribor. Pojasnil nam je simptome te bolezni, na katere morajo biti ženske pozorne, dejavnike tveganja, kako se ta rak zdravi in kakšna je uspešnost tega zdravljenja.
Ker je osnovni simptom lahko prepoznaven, ga na srečo v kar 70 %odkrijejo dovolj zgodaj, ko še ni razsejan. Ta bolezen ima zato dobro prognozo, petletno preživetje bolnic je okoli 90-odstotno.
Gre za plast tkiva, ki leži na steni maternice in ga z drugo besedo imenujemo tudi maternična sluznica. Endometrij se spreminja glede na menstrualni cikel ženskega reproduktivnega sistema. V tem ciklu se maternična sluznica tanjša in ponovno obnavlja ter pripravlja maternico na morebitno nosečnost. Ko do zanositve pride, se maternična sluznica razvija naprej in s tem zagotovi primerno okolje za oplojeno jajčece in za to, da se plod lahko razvija naprej.
Če se nosečnost ne pojavi, se en del endometrija odlušči in iz telesa izloči z menstruacijo. Začne se ponovni proces. Brez endometrija nosečnost ne bi bila mogoča, saj se v njem oplojeno jajčece ugnezdi in se naprej razvija v plod. Če pride do nepravilnosti v njegovem razvoju ali funkciji, to vpliva na plodnost ali na razvoj nosečnosti. Nepravilnosti v endometriju, če je na primer endometrij čezmerno debel ali nepravilen, včasih povzročijo tudi bolezen, kot je endometrioza. To je bolezen, pri kateri se tkivo, podobno endometriju, pojavi zunaj maternice.
Rak endometrija spada med rake materničnega telesa. Več kot 95 % raka materničnega telesa predstavlja rak endometrija ali rak maternične sluznice. Iz vezivnega ali mišičnega tkiva maternice pa se lahko razvijejo sarkomi, ki predstavljajo med 2 do 5 % vseh primerov raka materničnega telesa.
Kot je povedal dr. Knez, je rak endometrija najpogostejša vrsta raka maternice in se po navadi razvije pri ženskah v obdobju po menopavzi. Vendar pa se v zadnjih letih, tudi zaradi spremenjenih življenjskih navad, vse pogosteje pojavlja tudi pri mlajših ženskah. Kot najpogostejši simptom te bolezni je izpostavil nepravilno krvavitev iz maternice, najpogosteje gre za krvavitev po menopavzi. Knez je opozoril na to, da je potrebno biti pozoren tudi pri ženskah pred menopavzo, kadar imajo težave s krvavitvami med menstruacijami ali močne in dolge menstruacije.
»Najpomembnejši dejavnik tveganja za raka endometrija je čezmerna telesna teža, saj maščobno tkivo proizvaja več estrogenov in presežek teh lahko vodi v razvoj raka endometrija. Pomemben dejavnik tveganja je tudi dolgotrajna izpostavljenost estrogenu (brez nasprotnega učinka progesterona, na primer pri ženskah, ki niso imele otrok ali tistih, ki imajo neredne menstrualne cikluse). Dejavnik tveganja je lahko tudi družinska anamneza raka maternice ali sindromov, kot je lynchov sindrom (dedni rak). Tveganje za tega raka pa povečujeta tudi sladkorna bolezen in povišan krvni tlak,« je pojasnil Knez.
Na kaj naj bodo ženske pozorne? Kot je povedal naš sogovornik, so simptomi raka endometrija lahko različni. »Daleč najpogostejši simptom je nepravilna krvavitev iz maternice. Redni ginekološki pregledi in spremljanje nenormalnih krvavitev lahko pomagajo pri zgodnjem odkrivanju in zdravljenju te bolezni. Simptomi, na katere bi morale biti ženske pozorne, vključujejo: nepravilno krvavitev iz maternice, kot je krvavitev po menopavzi, dolgotrajna ali močna menstruacija, krvavitve med menstruacijami ali krvavitev po spolnem odnosu. Redkejši simptomi, ki so lahko povezani z rakom endometrija, so bolečine v trebuhu oziroma medenici, bolečine ob spolnih odnosih ali težave z odvajanjem vode ali blata. Ti simptomi so prisotni predvsem v redkejših primerih, ko se bolezen že razširi na sosednje organe.«
Obstaja več tipov raka endometrija, a je Knez povedal, da se je v zadnjih letih razumevanje bolezni precej spremenilo. »V osnovi smo v preteklosti govorili o vrsti raka glede na to, iz katerih celic se je bolezen razvila. Tako smo rak endometrija delili na pogostejši, hormonsko odvisen rak (tip 1), ki je manj tvegan, ter na manj pogoste in bolj agresivne hormonsko neodvisne rake (tip 2). Razdelimo ga lahko tudi glede na histološki tip celic, ki so prizadete. V zadnjih letih pa govorimo predvsem o molekularnih kazalcih, na podlagi katerih lahko ocenimo naravo bolezni. Na podlagi nekaterih genetskih in imunohistokemijskih kazalcev lahko danes bolezen klasificiramo tudi po tej poti. Na vsak način pa je pomembno tudi, v katerem stadiju bolezen odkrijemo, torej koliko je bolezen razširjena ob postavitvi diagnoze.«
Knez je poudaril, da je zdravljenje raka endometrija individualno glede na tip raka in stadij, v katerem bolezen odkrijejo. »V osnovi je zdravljenje raka endometrija v zgodnjem stadiju kirurško, kar praviloma pomeni odstranitev maternice in jajčnikov. Prav tako je pogosto potrebna ocena bezgavk. Vendar v zadnjih letih to vse redkeje pomeni popolno odstranitev bezgavk v mali medenici, ampak najpogosteje izvedemo samo biopsijo varovalne bezgavke, to je tista bezgavka, v katero rak zaseje najprej, če seveda do razsoja pride.«
»V zadnjih letih se operacije praviloma izvajajo na minimalno invaziven način, kar pomeni laparoskopsko. To je najpogostejši pristop, saj v našem prostoru večino rakov odkrijemo v zgodnjem stadiju,« je pojasnil Knez in nadaljeval, da morajo v napredovalem stadiju ali kadar bi kirurško zdravljenje predstavljalo preveliko tveganje za bolnico, uporabiti druge načine zdravljenja.
»Najpogosteje izberemo kemoterapijo, hormonsko zdravljenje, zdravljenje z obsevanjem, v zadnjem času pa obstajajo tudi možnosti tarčnega zdravljenja ali imunoterapije.« Kako učinkovito je zdravljenje raka endometrija na sploh? »Veseli nas, da je petletno preživetje, če bolezen odkrijemo v zgodnjem stadiju, odlično in znaša več kot 90 %. V napredovalih stadijih pa je seveda nižje. Če je bolezen regionalno napredovala, je preživetje okrog 70-odstotno, v primeru oddaljenih zasevkov pa tudi manj kot 20-odstotno,« je povedal Knez in poudaril pomen tega, da smo pozorni na simptome in bolezen pravočasno odkrijemo in zdravimo.
Diagnosticiranje se začne pri izbranem ginekologu. Ta pacientko temeljito pregleda in z ultrazvokom oceni debelino maternične sluznice ter velikost in strukturo maternice. Dodatne preiskave so potrebne, če je maternična sluznica preveč zadebeljena, da se določi vzrok. Diagnoza rak maternične sluznice se potrdi po opravljeni biopsiji. Pri tem se odvzame delček materničnega tkiva, ki ga nato pod mikroskopom pregleda patolog. Patolog torej postavi dokončno diagnozo ter pri tem opiše pomembne lastnosti tumorja, kot so histološka vrsta, malignost (gradus) in invazivnost tumorja.
Najpogostejši rak materničnega telesa je rak endometrija oziroma maternične sluznice, ki ga razdelimo na več histoloških podtipov. Groba razdelitev je delitev na endometrijske karcinome tipa 1. Ti karcinomi imajo praviloma ugoden potek in so diagnosticirani v nizkem stadiju. Nastanejo zaradi dolgotrajne estrogenske stimulacije. Endometrijski karcinomi tipa 2 so redkejši, a žal agresivnejši, ne nastanejo v povezavi z delovanjem estrogena.
Glede na spremenjenost celic so lahko tumorji dobro, zmerno ali slabo diferencirani. Manj nevarni so dobro diferencirani tumorji, izid zdravljenja je pri njih običajno boljši in potrebno je manj agresivno zdravljenje.
Tumorji se delijo tudi glede na velikost in razširjenost bolezni po telesu. V tem smislu obstajajo štirje stadiji. Nižji, kot je stadij, manjši je obseg bolezni in s tem boljša prognoza. V prvem stadiju se tumor pojavlja le na maternični sluznici. V drugem stadiju tumor vrašča v vezivno tkivo maternice, vendar je še vedno omejen na maternico. V tretjem stadiju se rak razširi na bližnje organe ali regionalne bezgavke. V četrtem stadiju pa je rak že razširjen na oddaljene organe.
A Rak endometrija je najpogostejša vrsta raka maternice.
B Najpogosteje se razvije pri ženskah v obdobju po menopavzi.
C Najpomembnejši dejavnik tveganja za raka endometrija je čezmerna telesna teža.